דלקת פרקים

לעתים קרובות אני נתקל במקרים שמטופלים נוטים להתלונן על כאבים במפרקים, וקוראים למחלה בשם שונה ממה שהיא באמת. לעיתים אין שום קשר בין השם שהמציאו לבין הכאבים שהם חשים. בהמשך אסביר כיצד נוצר תהליך של דלקת פרקים, מאיפה מתחילה דלקת זו ולאן היא מובילה. כמובן שאני לא אספר על כל הסוגים (יש יותר מ-50 סוגים), וגם אין צורך בכך, הדבר החשוב ביותר זה להבין מהו תהליך ארוך זה ומהו מקורו. אבקש להזכיר לכם שהרפואה הסינית מטפלת בשם של המחלה, אבל עוזרת לאדם להתמודד עם מחלה מסוימת.

מהי דלקת פרקים osteatrit?

ישנם מספר סוגים של דלקת פרקים והסיבות שגורמות לדלקות אלה. הגורם השכיח ביותר של דלקת פרקים הוא חוסר התאמה בין משקל האדם לכוח של השרירים והגידים שלו. האדם רוכש את משקל גופו במשך כל שנות חייו. למספר רב של אנשים יש חילוף חומרים (מטבוליזם) איטי יותר, האדם זז פחות טוב לאורך השנים, וכך, במהלך השנים מאבד האדם את הכוח האלסטי של השרירים והגידים, לכן השרירים והגידים לא מצליחים להחזיק את משקל גופו. בפרקים של העצמות מופעלים לחצים על הסחוס (רקמת חיבור בין העצמות) והוא נשחק מהר יותר ממה שהוא צריך להישחק. מהירות השחיקה תלויה בגורמים רבים: בגובה ומשקל האדם, סגנון חייו, גיל וגנים. כשהסחוס נשחק עצם לוחצת על עצם אחרת. תהליך זה הוא כבר בלתי הפיך. הזנחה במצב זה, גורם למחלה הנקראת OSTEATRIT. מחלה זו פוגעת רק במפרקים הגדולים, ירך, ברך וקרסוליים.

דלקת פרקים osteatrit - תרשים

* נלקח מאתר www.dikul.net

מהי דלקת פרקים שגרונית (pseudorheumatism)?

דלקת פרקים שגרונית (pseudorheumatism) מופיעה עקב הפרעה של מערכת החיסון ומייצרת נוגדנים. מסיבה זו נגרמת דלקת (כאשר נוגדנים נשלטים על ידי האחוז המותר) ופוגע במפרקים הקטנים, מפני שקל יותר לפגוע כי הם מוגנים פחות ופגיעים יותר. דלקת פרקים זו בדרך כלל משפיעה על נשים ועוברת בתורשה, אם כי כמובן יש עוד דרך “להשיג” את המחלה. נערות צעירות שיודעות כי לאמהות ולסבתות שלהן קיימת דלקת פרקים מסוג זה, צריכות מגיל צעיר לחזק את המערכת החיסונית שלהן ולא לבנות על הגיל הצעיר שהדלקת עדיין לא משפיעה ולחשוב שאין צורך לטפל כי הגיל הצעיר חולף מהר.

כיצד ניתן למנוע את דלקת פרקים שגרונית: מומלץ ללכת על החול יחפים, לשמור על משקל גוף תקין, לנהל תרגילים לחיזוק הגידים והפרקים על מנת להקל על המתח (יוגה, פילטיס). מומלצים גם טיפולים טרפים מיוחדים נגד דלקת פרקים זו. דלקת זו מאובחנת בכאבים עזים בפרקים בעת התנועה שלהם. לא מומלץ ללכת לחדר כושר, ריצה בכבישים, או ללכת יחפים בבית. תמיד הכי טוב להתייעץ עם תרפיסט מומחה לדלקת פרקים לפני שעושים טעות שיכולה לגרום למצב בלתי הפיך.

מהי דלקת פרקים בורסית (borsite)?

בורסית (borsite) היא דלקת פרקים שלא פוגעת בעצמות ובסחוס. דלקת פרקים זו פוגעת בקפסולה משותפת וממנה יכולות להיות השלכות של טיפול לא נכון או ללא טיפול כלל. לדוגמה לאחר פציעה ספורטיבית או תאונת דרכים. מתוך תנועה לא תקינה מופעל לחץ לא תקין על הרקמות, בלוטות וקפסולה משותפת. מחלה זו פוגעת במפרקים גדולים, בדרך כלל הכתף והברך או הירך. הם מושפעים לעיתים קרובות מפציעות שנגרמו לאחר ביצוע ספורט, בהם הפגיעה מתרחשת בתדירות גבוהה. בגיל צעיר הם מטופלים בצורה לא רצינית ובגיל מבוגר יותר מקבלים דלקת פרקים זו קשה יותר.

כיצד מתמודדים עם דלקת פרקים?

כמו שהסברתי, ניתן להבין כי מתאפשר למנוע או לפחות לעכב דלקת פרקים זו, או לא להגיע כלל למחלה בעזרת שימור הגוף ואורח חיים בריא. כשדלקת פרקים זו מתפרצת אין צורך ליטול ישר תרופות על מנת לא להרגיל את הגוף וכדי לא להגיע למצב שהשפעת הכדור לא תהייה אפקטיבית ובטח שלא להרגיל את הגוף למנות גדולות יותר של תרופות. יש לאפשר לגוף להילחם במחלות: מומלץ לקבוע פגישה לטיפולים מסוימים עם מומחה לדלקת פרקים, לעשות פעילות גופנית המתאימה למבנה של האדם באופן קבוע והמתאימה לגילו וליכולתו.

דלקת פרקים – לסיכום

אלו הם שלושת הסוגים של דלקת פרקים. יש בהחלט סוגים רבים של דלקות, ניסיתי לשקף את תהליך המחלה מתחילת דרכו ולא להתרכז בשמות. דלקות אלו הם לא וירוס אשר אפשר לקבל מהאוויר אלא תהליך אשר לא ניתן להרדים אותו באמצעות כדורים ודורש טיפול. יש לאפשר לגוף הזדמנות להילחם בדלקות, במהלך 25 שנה צברתי ניסיון רב וביכולתי לגבור על דלקת פרקים. קל יותר לזהות את המחלה בשלב מוקדם ולעצור אותה או להאט את התהליך.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.