כאבי גב

חוט השדרה – מרכז הניהול של הגוף

אחד התפקידים החשובים של עמוד השדרה הוא הגנה על חוט השדרה, המנהל את מערכת השרירים והעצמות באורך 45 ס”מ, קוטר 8 ס”מ ומשקל 30 גר’. חוט השדרה מהווה מרכז מחשוב מודרני ומשוכלל ביותר, בעל קישורים בכל הגוף. חוט השדרה מתחיל בבסיס של המוח ומסתיים בחוליה הראשונה של הגב התחתון. החוטים שלו מקשרים אותו עם הגב התחתון.

חוט השדרה מנהל את כל התנועות האוטומטיות והרפלקסיות שעליהם שולט המוח הראשי. תנועת גוף ‘צפויה’ מתוכננת ונשלטת ע”י המוח הראשי, אך ברגע הפיכתה לרפלפלקסית היא עוברת שליטה של חוט השדרה ונגרמים כאבי גב. בשפת המחשבים ניתן לומר שהמוח ‘מתכנן’ את סדר הפעולות, אך הרגע הפיכתם להרגלים הן עוברות ל’בסיס נתונים’ של חוט השדרה. כבר מהגיל הרך חוט השדרה מכיל ידע על ניהול הנשימה, תפקוד הלב, זרימת הדם, עיכול וכמובן מיומנויות התקבלות בהמשך חיינו: הליכה, אכילה, דיבור, נהיגה ברכב או הדפסה במחשב. הטבע ברא את עמוד השדרה בצורה ישרה, חזקה וגמישה, כדי להגן על חוט השדרה ועל כל מערכת העצבים שיצאת ממנו. חשוב מאוד לשמור עליו ולא לאפשר לו הידרדר, בשביל זה כדאי לקחת מספר טיפולים ליציבות עמוד השדרה באמצעות תרגילים מיוחדים וכך גם להימנע מכאבי גב.

תרגילים אלו אנו חייבים לבצע באופן קבוע, במשך כל חיינו, כי רק אז אנו מוגנים מפני הפתעות לא רצויות – כאבי גב !
עמוד שדרה לא תקין גורם להקטנת המרחק בין החוליות, עקב כך הן לוחצות על העצבים היוצאים מפתחי החוליות דבר הגורם לכאבי גב חדים. חוטי העצבים הלחוצים בחלק העליון של הצוואר או בבסיס הגולגולת גורמים לכאבי ראש חזקים מאוד ואם קיימת מתיחות בחלק התחתון נגרם נזק לראייה, ועוד יותר למטה – פגיעה בכליות ומערכת העיכול, כל זה מעבר לכאבי גב חזקים.

לסיכום אין איבר גוף שלא מושפע מתפקוד לקוי של מערכת העצבים בחוטי השדרה, לכן חשוב מאוד לטפל בעמוד השדרה ע”י ביצוע תרגילים באופן קבוע וכך גם להימנע ככל הניתן מכאבי גב.
תשמרו על עמוד השדרה מגיל צעיר. אל תזניחו אלא תשמרו על עצמכם ותדעו להקשיב לגוף שלכם!

רובנו סובלים מכאבי גב

אנו למדים מהעבר שרוב האוכלוסייה סובלת מכאבי ברמה זו או אחרת ובזמנים שונים ותקופות שונות. יש סיבות רבות לכאבי גב, בין היתר: שחיקת עמוד השדרה, תאונות, בעיית יציבות ועוד ניתן לקרוא בהרחבה במאמר סיבות לכאבי גב.

כאבי גב אינם נעימים אף פעם וגורמים לאי נוחות בתפקוד היום יומי מעבר לכאבים עצמם שלעתים הם בלתי נסבלים. כאבי גב גורמים להתכווצות השרירים בגוף ולמעמסה על מפרקי עמוד השדרה, כמו כן גורמים להפרעה בעבודת שרירים ולתנועות שבאות לידי ביטוי בהליכה בצעדים קטנים, הכל כדי לא להרגיש את הכאב.
כמו כן לא מומלץ כלל לעשות פעילות ספורטיבית בזמן כאבי גב.

טיפול בכאבי גב

הרבה חושבים שבזמן כאבים רצוי לאפשר לגב “לנוח”, אך זו דווקא טעות חמורה ואף עלולה להזיק לגב. בזמן כאבי גב הגוף זקוק לכמה שיותר תנועה. לפעמים טיפול בכאבי גב הוא באמצעות משככי כאבים אך זה לא פותר את הבעיה אלא רק מרדים את הכאב וגורם לנו תחושה טובה יותר. חשוב בהחלט למצוא את מקור הבעיה.

במהלך השנים צברתי ניסיון רב בתחום זה ואני יודע לאבחן את מקור הכאב ולטפל בו. אין זה מונע מהמטופל ליטול משככי כאבים, אך ברגע שאני מוצא את מקור הכאב ואני מטפל בו הוא נעלם כלא היה. ישנם מקרים בהם אני מלמד את המטופל לבצע תרגילים שונים שהוא יעשה אותם בבית והם ישלימו את הטיפול במלואו.

אשמח שתצרו קשר איתי בנייד. 054-7611915 או מלאו את הפרטים בטופס יצירת קשר

מובטח שיפור כבר אחרי הטיפול הראשון !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.